Fašizmus s ľudskou tvárou.

Autor: Martin Turčan | 28.8.2018 o 10:39 | Karma článku: 1,04 | Prečítané:  397x

       Vzbudzuje vo vás nadpis článku pohoršenie? Vedzte, že aj vo mne. A to som iba zamenil, kvôli porovnaniu, jeden základné ľudské práva potláčajúci režim za iný, bežne používaný v ustálenom slovnom spojení.

     Chápem, že väčšina z nás považuje socializmus za oveľa lepšie zriadenie ako fašizmus resp. nacizmus. Súhlasím, v niektorých charakteristikách bol socializmus znesiteľnejší ako fašizmus. Dokonca v mnohom pre mnohých príjemnejším ako demokracia. To však nič nemení na fakte, že bol iba „menším“ zlom. Zlom potláčajúcim všetky elementárne slobody jednotlivca, ktorý každému človeku snímavšiemu si klapky z očí uviazal reťazou na nohu železnú guľu.

     Z tohto uhla pohľadu bol pokus o reformu socializmu s krycím názvom socializmus s ľudskou tvárou chimérou, naivnou snahou vylepšiť nevylepšiteľné, udržať pri živote stav odsúdený na zánik. Už samotný názov celého procesu ukazuje, že súdruhovia z ústredného výboru neoplývali prenikavým myslením, lebo ním priznali dve skutočnosti. Predchádzajúcich dvadsať rokov režimu bez ľudskej tváre a to, že nechcú meniť samotnú povahu režimu, ale iba jeho tvár. Pacient trpiaci rakovinou v pokročilom štádiu sa vehementne dožadoval plastickej operácie. Všetci vieme ako Pražská jar dopadla, no nepriznávame, že inak dopadnúť ani nemohla. Pripomíname si a uctievame jej čelných predstaviteľov, hoci to vo svojej podstate boli iba pomýlení kariérni komunisti, ktorí cestou k vrcholu moci pošliapali hodnoty ako pravda, česť a zmysel pre spravodlivosť nespočetne krát.

    Želám si, aby mi v pamäti ostalo iba jedno meno z hektických udalostí z pred 50-tich rokov. Meno obyčajného človeka, ktorý obetoval vlastný život drastickým spôsobom na protest proti pasivite verejnosti v súvislosti s prebiehajúcou „normalizáciou“. Nie je nič jednoduchšie ako „ohnúť chrbát“ a nič ťažšie ako sa  „narovnať a čosi spraviť“. Morálny odkaz jeho činu ostane živým a aktuálnym naveky. Jan Palach.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?