Právo na odpor.

Autor: Martin Turčan | 9.3.2018 o 9:05 | (upravené 9.3.2018 o 10:06) Karma článku: 3,72 | Prečítané:  399x

     Pomenujem to trochu zjednodušene, ale o to výstižnejšie. To čo sa začalo kedysi dávno siedmimi Nitranmi, pokračovalo Hedvigou, teraz skončilo vraždou dvoch mladých ľudí – investigatívného novinára a jeho partnerky.

       Privierali sme oči nad deťmi bývalých papalášov, ktorým sa nedostalo práva na spravodlivý proces. Zjavná skrivodlivosť nám bola cudzia. Otázka ako sa asi cítia nevinní ľudia odsúdení opakovane justičnou mašinériou tohto štátu sa nám javila bezvýznamnou. Rovnako to bolo so študentkou maďarskej národnosti. Koľkí sme uverili, že si útok vymyslela s cieľom škodiť novej sociálnej a národne cítiacej vlády? Veď kto by neveril novému ministrovi vnútra a premiérovi na tlačovke, kde nás ohurovali „dôkazmi“ svedčiacej v prospech tejto verzie? Priznám sa, aj ja som zapochyboval. Svitlo mi zaraz, keď som si uvedomil ako veľmi prekročili Fico s Kaliňákom svoje kompetencie hrajúc sa na vyšetrovateľov, sudcov a katov súčasne. Nasledovala ďalšia šikana tej istej justičnej mašinérie ako v kauze Cervanová. Neustále výsluchy, ovplyvňovanie súdneho znalca a snaha zavrieť nevinnú mladú ženu na psychiatriu s cieľom skúmania jej stavu. Opäť sme len privierali oči nad týmito boľševickými praktikami z čias KGB. Veď koho by trápil osud nejakej Maďarky?! Za takmer 12 rokov žiaden súd neodsúdil Hedvigu za skutok, za ktorú ju odsúdil Fico s Kaliňákom pár týždňov po čine. Potreboval snáď niekto ešte viac, aby si uvedomil, čo „sa to vlastne deje v tomto štáte dánskom“?

       Zjavne sme si o to koledovali. Stalo sa niečo hrozné. Smrť mladého novinára píšucého o prepojeniach organizovaného zločinu na úrad vlády ukázala na rozklad, v ktorom sa naša spoločnosť ocitla. Áno, je dôležité, aby bola dvojnásobná vražda objasnená a priami vinníci potrestaní. Rovnako je dôležité poďakovať ľuďom akým bol Ján Kuciak alebo je Vasiľ Špirko, ktorí si dôsledne robia svoju prácu bez ohľadu na to, aké nebezpečné môžu byť ich zistenia pre nich samotných. Ale najdôležitejšie je povedať, že vinní sme všetci. Každý z nás, čo iba stál. Už dávno sme mali využiť možnosť uvedenú v Článku 32, oddielu 3, Hlavy druhej Ústavy SR hovoriaci o práve na odpor odpor proti každému, kto by odstraňoval demokratický poriadok základných ľudských práv a slobôd, ak činnosť ústavných orgánov a účinné použitie zákonných prostriedkov sú znemožnené. V čase, keď v členskom štáte EÚ idú hlavní podozriví vyšetrovať sami seba sa toto právo stáva našou povinnosťou.

         Jano a Martina, prosím prepáčte.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Britský variant už u nás zrejme dominuje. Nemusí to byť nevyhnutne zlá správa

Britskú mutáciu odhalili vo väčšine vzoriek Trenčanov z decembra.


Už ste čítali?