Samoamnestia.

Autor: Martin Turčan | 12.4.2017 o 8:20 | (upravené 12.4.2017 o 10:21) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  455x

    Pamätám si to celkom presne. Na prvé marcové dni roku 1998 a prevzatie kompetencií prezidenta republiky vtedajším premiérom Vladimírom Mečiarom.

     Prvým činom zastupujúceho prezidenta po nástupe do funkcie bolo udelenie amnestií na trestné činy súvisiace so zavlečením Michala Kováča ml. do cudziny a so zmareným referendom z roku 1997 o vstupe do NATO a priamej voľbe prezidenta.

       Na to aby som z tohto faktu vydedukoval záver nemusím byť práve génius. Bývalý premiér a predseda HZDS použil v politickom boji s bývalým prezidentom kriminálne prostriedky, ktoré chcel touto ´de facto´ samoamnestiou pozametať  trestnoprávnu zodpovednosť, vlastnú aj svojich lokajov, pod koberec. Vlastne to vieme všetci a 19 rokov sa tvárime, že sa s tým nedá nič robiť. Vraj z právnych dôvodov ako je trebárs narušenie právnej istoty. Blud, ktorý väčšina z nás vstrebala ako axiómu. Právo ma predsa slúžiť výhradne spravodlivosti, nie k ochrane čelných predstaviteľov režimu. Nezávislosť súdnej a výkonnej moci je podobná chiméra. Ovplyvňovanie vyšetrovateľov ministrom vnútra, poklonkovanie generálnej prokuratúry exekutíve, lokajstvo ústavného súdu sú symptómy tejto posttotalitnej demokracie karpatského typu. Namiesto dôslednej snahy o nezávislosť jednotlivých zložiek moci tu máme závislosť až patologickú.

      Odkiaľ sa tieto prejavy arktickej politickej kultúry berú? Nie sú ničím iným iba následkom 40-ich rokov neslobody, ohýnania chrbtov a krivenia charakterov. Právnická fakulta UK ocení bývalé nomenklatúrne kádre, členov disciplinárnej komisie z roku 1958, ktorá vylúčila študenta 5.ročníka Flimmela zo štúdia iba preto, že jeho otca režim označil za kulaka a vykorisťovateľa . A s nimi aj hviezdy mečiaristického vnímania práva pána Cupera a pani Tóthovú. Ak ani čelní erudovaní predstavitelia fakulty nechápu nutnú nielen profesionálnu, ale aj etickú podmienku potrebnú na ocenenie, čo potom obyčajní ľudia?! Vezmime si na pretras taký Ústavný súd SR. Jej prvým predsedom sa stal bývalý funkcionár KSČ, presvedčený komunista, člen už zmienenej disciplinárnej komisie Právnickej fakulty UK, ktorej predsedal Peter Colotka. Ako inak, hlasoval za vylúčenie. Terajšiu predsedníčku vymenoval do funkcie prezident Ivan Gašparovič, vrcholový predstaviteľ vulgárneho mečiarizmu. V novembri 2012 týždenník .týždeň uverejnil informácie, podľa ktorých mala Ivetta Macejková spolu s prezidentom Ivanom Gašparovičom ovplyvňovať sudcu Juraja Horvátha. Sudca Horváth mal podľa týždenníka .týždeň zmeniť svoj hlas na poslednú chvíľu tak, aby prezidentovi umožnil zvoleného generálneho prokurátora Jozefa Čentéša nevymenovať. Služba a protislužba ako výsledok výchovy nehanebného zločineckého komunistického režimu. A takýto súd ma chrániť ústavnosť. Asi nebolo správne vytiahnuť v Novembri do ulíc gilotíny a vysporiadať sa s pohlavármi bývalého režimu ako vo Francúzsku 200 rokov dozadu. No životne dôležité bolo nedovoliť týmto ľuďom čo i len kandidovať do akýchkoľvek spoločenských funkcií. Ak by sa tak stalo, Mečiarove amnestie by ústavný súd zrušil do 3 mesiacov od ich vyhlásenia ako nemorálne, odporujúce dobrým mravom. To či by to bolo na podnet poslancov NR, z vlastnej iniciatívy alebo inou procedurálnou cestou je totálne nedôležitou technickou záležisťou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Britský variant už u nás zrejme dominuje. Nemusí to byť nevyhnutne zlá správa

Britskú mutáciu odhalili vo väčšine vzoriek Trenčanov z decembra.


Už ste čítali?