Roztrhnutá Sieť

Autor: Martin Turčan | 22.8.2016 o 21:22 | Karma článku: 4,61 | Prečítané:  449x

     Na začiatok sa musím priznať, že som bol sympatizantom strany Sieť a aj som jej v tohtoročných parlamentných voľbách odovzdal svoj hlas. 

       Videl som v nej obrovský odborný potenciál ochutený jasnou víziou ako zmeniť veci verejné k lepšiemu. Videl som v nej alternatívu súčasnej nekompetentnej a skazenej vládnej garnitúre, videl som hrádzu postavenú bezbrehému ficizmu kriviacemu nielen celú spoločnosť, ale aj vnútro každého z nás. Žiaľ, musím priznať aj, že celé to bola fatamorgána. Sieť postihol osud Titanicu, je už minulosťou.

       Kto je za neúspech strany zodpovedný, kde hľadať príčiny jej skorého konca? Zvaliť všetku vinu na osobu bývalého predsedu strany je krátkozraké. Samozrejme, jeho podiel je nezanedbateľný. Po prezidentských voľbách v roku 2014 uveril vo svoju výnimočnosť, vlastne si ju iba potvrdil týmto volebným testom, lebo v ňu uveril ešte ako politik KDH. Z každého jeho rozhovoru bolo cítiť intelektuálnu nadradenosť nad všetkými navôkol, ktorej však nezodpovedal obsah nahraného rozhovoru s jeho bývalým kamarátom Igorom. Tým všetko začalo. Pavúk sa zaplietol do vlastnej siete. Do pavučiny utkanej z výhovoriek, slovných kľučiek a lží. Nejednoznačnosť, zahmlievanie a lavírovanie v predvolebnom boji prinieslo strane trpké povolebné vytriezvenie. Posledným klincom do rakvy bolo rozhodnutie vstúpiť do vládnej koalície so Smerom spravené v post traumatickom volebnom šoku, ktorým sa prehra prezliekla za víťazstvo .

     V histórii všetkých novovzniknutých strán začínala Sieť najnádejnejšie, no polčas rozpadu dosiahla najrýchlejšie. Pritom stačilo tak málo. Trebárs, aby si jeden ústavný právnik spomenul na myšlienku iného právnika, že rozum, vzdelanie a vedomosti sa dajú kúpiť, ale charakter je na nezaplatenie. Uvedomiť si, že svoj nádejný projekt nemusím voličom predávať. Stačí ho vylepšiť na najvyššiu kvalitatívnu úroveň a oni si ho s radosťou kúpia sami. Vraví sa, že politika je umením možného alebo že je to pánske huncútstvo a všetko v nej je špinavé. Vážení páni, počuli ste už niekedy o charaktere a z neho vychádzajúcich principiálnych postojoch? To nie je naivná predstava, lež skutočná hrádza postavená kalu, v ktorom sa už takmer 27 rokov brodíme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?